лиманський район, Одеська область
Земельний безлад: як міська рада м. Южне примусово "дарувала" ділянку біля моря
Бабак Артем
В одному з наймолодших українських міст - Южне - можуть відбуватись дивні, на перший погляд, речі. Кілька років тому міська влада насильно (без згоди орендаря) передала земельну ділянку на березі моря в приватні руки одній підприємниці. Останній знадобилось три роки, щоб через судові справи повернути землю місту, залишившись винною міському бюджету круглу суму. При цьому танцювальний клуб на цій ділянці продовжував працювати що найменше до вересня 2016 року, фактично, знаходячись під арештом і займаючи міську землю без жодних документів.
1
Нічний клуб "Мілленіум"
Фото з сторінки клубу "Millenium" в ВКонтакті, а також сайту Express. Зовнішній та внутрішні види клубу.
м. Южне виникло у 1970х роках внаслідок будівництва Одеського припортового заводу і порту "Южний" біля Одеси, де радянська влада поселяла працівників. Зараз Южне - маленьке заможне промислове місто в 35 км від Одеси з кількома десятками тисяч населення. На березі моря у 2009 р. з'явився нічний танцювальний клуб "Міленіум" (офіційна сторінка Вконтакте), довкола якого і відбувались судові тяганини між міською владою та власницею - Горєвою Любов Іванівною, на яку зареєстрована будівля клубу. "Міленіум" - один з небагатьох розважальних закладів міста, адже туризм тут ще тільки починає розвиватись.
Кадастровий номер ділянки: 5111700000:02:006:0013
(скрин з карти GISFile)
2
Хронологія подій за матеріалами судових справ
2005 рік
Южненська міська рада уклала з ФОП Горєвою договір про оренду ділянки площею 0,23 га на території Приморського парку для розміщення молодіжного центру "Міленіум". Договір укладався до 2030 р. Нормативна грошова оцінка ділянки тоді не розраховувалась.
2008 рік
Горєва завершила будівництво клубу і міська рада прийняла його в експлуатацію. Додатковою угодою до договору від 2005 р. орендна плата була визначена у розмірі 3% від грошової оцінки.

Власниця клубу майже одразу після завершення реєстрації оформила договір дарування клубу на таку собі Світлану Олексіївну Петрову (з справи 1533/1638/2012).
2009 рік
Южненська міська рада дала два дозволи:

перший - на розірвання договору оренди земельної ділянки з ФОП Горєвой (ФОП Особа 4) через укладення договору з ФОП Петровою (ФОП Особа 9);

другий - на оформлення технічної документації земельної ділянки новій власниці.
Проблема в тому, що цей новий договір про оренду ділянки з Петровою чомусь так і не був укладений.
березень 2012 року
Між Южненською міською радою та ФОП Горєвой підписано угоду про розірвання договору оренди на земельну ділянку.

Але Акт приймання - передачі (повернення) зазначеної земельної ділянки між Южненською міською радою та ФОП Горєвой підписано не було. І як свідчить витяг з реєстру нерухомого майна ФОП Горєва так і не переписала будівлю нічного клубу з 2008 р. і не перепише навіть до 2014 року, відповідно до наявного в судовій справі витягу від 02.10.2014 року за №27586377.
Тобто з цього моменту, фактично, її нічний клуб знаходився на ділянці без договору оренди. Крім того, формально будівля клубу знаходилась у власності Світлани Петрової - даровані у 2009 р.
13 березня 2012 року між Южненською міською радою та ФОП ОСОБА_4 була укладена угода про розірвання договору оренди на земельну ділянку від 01.06.2005р. № 04055110015. Відділом Держкомзему у місті Южне Одеської області зроблено напис на угоді про розірвання договору оренди, що станом на 12.04.2012р. інформація в державному реєстрі земель про наявність чинних договорів оренди на дану земельну ділянку відсутня. ФОП ОСОБА_9 договір оренди землі під розміщення молодіжного центру «Мілленіум» з Южненською міською радою укладено не було. Акт приймання - передачі (повернення) зазначеної земельної ділянки між Южненською міською радою та ФОП ОСОБА_4 не підписувався.
з матеріалів суду по справі № 916/5148/14
кінець 2012 року
Любов Горєва вирішила повернути собі повний контроль над будівлею клубу. Скасувавши в судовому порядку договір дарування будівлі клубу Світлані Петровій через, як вона зазначала, його фіктивність.

Судова справа 1533/1638/2012 свідчить, що Петрова заклала будівлю клубу для отримання кредиту, а Горєва фактично продовжувала користуватись майном та ділянкою:

"Фіктивний правочин дарування позивачем нежитлової будівлі був укладений на прохання Відповідача з метою передачі останньою об'єкту в іпотеку при отриманні нею грошових коштів за договором займу.

Спірне майно Позивач Відповідачу не передавала, по теперішній час не звільняла нежитлову будівлю, Позивач користується нею на свій розсуд та для своїх потреб".

кінець 2013 року
Южненська міська рада в односторонньому порядку надала ФОП Горєвой в оренду земельну ділянку для розміщення клубу "Міленіум" терміном на 25 років без її згоди. При цьому, була підвищена орендна плата в чотири рази - до 12% на рік (від оціночної вартості 3,7 млн грн).

Не погоджуючись з такою вартістю оренди Горєва звернулась з заявою зменшити її "до середньої по місту". Але схоже, що міська влада відмовилась понижувати вартість оренди, тому Горєва звернулась до суду з вимогою визнати це рішення Южненської міськради незаконним.
3
Бажаєте ділянку в оренду? Ні? Не важливо, міська влада Южного все одно надасть її вам
Справа №1 (519/787/14-а): Земельна перемога міськвлади Южного
В червні 2014 р. Любов Горєва звернулась до суду з вимогою скасувати рішення від 2013 р. про виділення земельної ділянки площею 0,23 га. Вона це мотивувала тим, що не зверталась до ради міста з будь-якими клопотаннями або заявами про надання в оренду зазначеної ділянки на відповідних умовах. На її думку, рада вийшла за межі своїх повноважень, коли самостійно визначила межі, площу наданої в оренду земельної ділянки (мовляв, так багато не треба), та розмірі плати (12% замість 3%).

"В міській раді відповіли, що прийняли таке рішення, оскільки Горєва ухилялась оформляти ділянку, не підписуючи документи, натомість використовувала надалі нічний клуб. І додали, що якби Горєва хотіла скасувати оренду ділянки, то мала б так само "знести будівлю та повернути землю в тому стані, в якому її отримувала".

В квітні 2015 р. суд прийняв рішення задовольнити позов Горєвої, визнавши незаконним рішення міської ради від 2013 р.

Однак у вересні 2015 р. апеляційний суд за позовом Южненської міської ради скасував попереднє рішення про визнання незаконним рішення оренди.
Справа №2 (916/557/14): Земельна перемога Горєвої
За кілька місяців до позову власниці нічного клубу, міська влада 20 лютого 2014 р. вирішила своє авантюрне рішення про виділення земельної ділянки без згоди орендаря закріпити (узаконити) через суд, і першою подала позов проти Горєвої щодо визнання чинним договору 2013 р.

Незважаючи на остаточне рішення в Справі №1 в 2015 р., 22 лютого 2016 р. суд постановить скасувати рішення міськради № 1001-VI від 19.12.2013р. Суддя вирішив, що Южненська міська рада, ухвалюючи рішення 2013 р., порушила закон. Оскільки підставою надання земельної ділянки в оренду є заява особи, яка має намір її отримати, а можливість одноособового встановлення органом місцевого самоврядування розміру земельної ділянки, її меж, строку оренди, тощо чинним законодавством не передбачено.

Пізніше у 2016 р., цього разу міська рада Южного програла апеляцію і касаційну скаргу.
Справа № 3 (916/5148/14): Фінансова поразка Горєвої
В кінці 2014 р. прокурор Южного в інтересах міської ради звернувся до суду з вимогою стягнути з ФОП Горєвої 376 тис грн. В таку суму було оцінено розмір збитків спеціальною комісією при Южненській міськраді за свідоме ухиляння від сплати орендної плати за земельну ділянку з 2012 до 2014 р. Горєва наполягала, що плата за рік становить 15 тис грн. В результаті суддя в березні 2015 р. частково задовольнив позов прокуратури, постановивши стягнути з Горєвої 315 тис грн.

Власниця нічного клубу "Міленіум" вирішила подати апеляцію, однак програла її у листопаді 2015 р. При цьому суд зробив перерахунки заборгованостей і нарахував трохи більший борг - 355 тис грн.

Любов Горєва так до жовтня 2017 й не заплатила борг. 2 жовтня 2017 р. одеський суд звинуватив Южненський міський відділ державної виконавчої служби в бездіяльності і повторно зобов'язав накласти стягнення на будівлю нічного клубу
4
Результат судових тяганин
Станом на листопад 2017 р., після всіх судових тяганин, власниця "Міленіума" повинна заплатити в міську касу 355 тис грн орендної плати за 2012-2014 рр.

Ділянка, на якій розташований нічний клуб, фактично знаходиться у власності міста, адже договір був скасований у 2012 р. Тем не менш, з 2012 року, не мавши документи ні про оренду ділянки, ні виплачуючи оренду місту, нічний клуб "Міленіум" продовжував розважати містян і гостей Южного щонайменше до вересня 2016 року (остання з наявних на сторінці клубу афіша датована 24 вересня 2016 року).
Історія про нічний клуб "Мілленіум" - яскравий приклад, який підтверджує існування в Україні трьох глибоких проблем.

По-перше, суди можуть приймати діаметрально протилежні рішення, грунуючись на одних фактах.

По-друге, міська влада може приймати будь-які рішення, включно з насильним врученням документів про оренду, без згоди особи. Останній потім доводиться йди в суд і довго доводити свою правоту.

По-третє, відсутність документів на земельну ділянку не є перешкодою для функціонування компанії.
Made on
Tilda