ОДЕСЬКА ОБЛАСТЬ, ЛИМАНСЬКИЙ РАЙОН
Військовим остаточно повернули незаконно забрану землю під Одесою: чи покарають винних?
Бабак Артем
Чабанка відома тим, що саме тут у 1925 р. був вбитий радянський кримінальний злочинець Григорій Котовський. З радянських часів в Чорноморську (історична назва - Чабанка) дислокується військова частина, зараз це 28-ма окрема механізована бригада Збройних силу України. Село довгий час було закритим військовим містечком, тут є генеральські дачі. З часів незалежності чиновники з Міністерства оборони та місцевих рад поступово передають військові землі в приватні руки або в комунальну власність. Однак у вересні 2017 року одеський суд повернув військовим землю у військовому містечку №3 в Чорноморську. Це дуже рідкий випадок вдалих судових процесів щодо повернення ділянок в власність держави, проте судова тяганина почалась майже 5 років тому.
Землі без документів
По Україні до відання Міністерства оборони України належить близько 495 тис. га земель. В "Разом проти корупції" зазначають, що з них близько 120 тис. га не мають право-встановлюючих документів.
Зараз у Міноборони є до 47 тис. га проблемних земель, з яких 2 тис. га - це самозахопленні землі, а по 45 тис. га проводяться судові розгляди через їх відчуження за рішенням органів місцевого самоврядування (нерідко на підставі листів-відмов від використання земель або надання згоди на зміну цільового використання самими військовими). Безперечно, усі землі Міністерства оборони мають бути інвентаризовані та внесенні до кадастру. Однак це тільки перший крок для подолання корупції. Далі нам треба буде вирішувати питання ефективності використання цих земель. Їх можна здавати в оренду, будувати житло для військових тощо. Сьогодні ж ми маємо на землях оборони комерційні забудови, комерційне використання, від якого ніяким чином не виграє ні країна, ні військові
Оксана Величко, координаторка ініціативи "Разом проти корупції"
Як сільські депутати забирали військову землю
Напередодні нового року 2011 р. чорноморські депутати сільради на чолі з "вічним" головою Сергієм Удаловим, колишній членом Партії регіонів, зробили собі подарунок. Згідно з матеріалами справи, 28 грудня 2011 року депутати прийняли рішення віднести ділянки, що належали Міноборони, до складу своїх комунальних земель. Перша ділянка мала площу 2,62 га, друга - 0,31 га, де розміщувалась база відпочинку "Чабанка".
До відому: в смт. Чорноморське знаходяться дві бази відпочинку "Чабанка":
- великий оздоровчий комплекс відпочинку по вулиці Гвардейська 50,
- база відпочинку по вулиці Перемоги 1.

В даному матеріалі йдеться про базу відпочинку по вулиці Перемоги 1, що знаходиться на території кадастрової ділянки 5122755900:02:001:0062.
Кадастрова ділянка 5122755900:02:001:0062 на площі якої знаходилися ділянки, за які йшли судові тяжби
Представник сільради в суді пізніше аргументуватиме законність цього рішення тим, що нібито 31 грудня 2004 р. Міноборони дало згоду на припинення права користування 12 га земель, куди входять ці 2,62 га, та передачу ділянки до складу земель запасу Чорноморської селищної ради, а в 2005 р. вже був підписаний акт прийому передачі земельних ділянок Чорноморського гарнізону Південного оперативного командування до територіальної громади Чорноморського. Однак в суді з'ясувалось, що в тому документі, оригіналу чи завіреної копії якого не було навіть представлено, мова йшла взагалі про інше військове містечко - №1 замість №3!
Про Сергія Удалова, колишнього директора Дачно-будівельного кооперативу "Чорноморська рів'єра" та голову селищної ради з 2006 року, ми вже раніше подробно писали в матеріалі Орендарі-монополісти: як у Одеській області своїм землі виділяли. Саме Удалов домігся того, що Чорноморська рада надала дозвіл на розробку проектів землеустрою ділянок. Коли Сергій Удалов вже став головою Чорноморська, він підписав договір оренди зі своєю колишньою компанією "Чорноморська Рів'єра" на 4 ділянки площею 31 га. Зараз в оренді товариства знаходиться 7 земельних ділянок, загальною площею понад 100 га. У 2011 році одеське видання "Думская" писало, що військові віддали Чорноморську 2126 га земель військової частини фермерам.
Перша перемога
На початку 2013 року одеський прокурор з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах Квартирно-експуатаційного відділу Одеси при Міністерстві оборони України звернувся з позовом проти Чорноморської селищної ради, яка забрала у військових 2,6 га. Справа постійно затягувалась через формальні причини, як перейменування населених пунктів, зміни в прокуратурі після Євромайдану, появи нових деталей у справі, апеляції і т.п.

В січні 2017 р. одеський суд, здалося, що поставив крапку в кількорічній судовій тяганині між Міноборони та Чорноморською сільрадою. Два рішення місцевих депутатів були скасовані, і сільську раду зобов'язали повернути нарешті ці землі військовим. Сільська рада спробувала оскаржити рішення через апеляцію і програла.
Однак напередодні нового року, 24 грудня 2016 року, депутати сільради віднесли ділянку площею 2,75 га до своїх комунальних земель. Поруч з базою відпочинку "Чабанка" розташована стара котельня, яка не діє і яка передана селу військовим відомством у 2003 році. Разом з котельнею, яка займає 0,08 га, депутати вирішили додати 2,67 га земель, з яких 2,62 - та ж сама спірна ділянка, довкола якої проходив тоді ще суд і яка тоді формально мала статус комунальної землі.
Фактично, депутати вирішили об'єднати спірну ділянку, ділянку з недіючою котельнею і ще захопити 0,04 га державної землі. В лютому 2017 року державний реєстратор Лиманської райдержадміністрації зареєстрував право комунальної власності на цю земельну ділянку. Тобто вже безпосередньо після рішення суду повернути 2,62 га Мінобороні!
Друга перемога
В червні 2017 року заступник військового прокурора Одеського гарнізону Південного регіону України звернувся до господарського суду Одеської області
з позивною заявою:

- визнати незаконним та скасувати рішення Чорноморської селищної ради Лиманського району Одеської області від 22.12.2016р. №241-VII «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, з метою формування земельної ділянки комунальної власності на території Чорноморської селищної ради Лиманського району Одеської області (в межах населених пунктів)»;

- витребувати з незаконного володіння Чорноморської селищної ради на користь держави земельну ділянку загальною площею 2,673 га вартістю 71 547 грн. 23 коп., яка розташована на території Чорноморської селищної ради та входить до складу земельної ділянки за кадастровим номером 5122755900:02:001:0062, а також стягнути з відповідача витрати по сплаті судового збору за подання позову на користь військового прокурора Одеського гарнізону Південного регіону України.
В серпні 2017 року за рішенням попереднього суду Чорноморська селищна рада передала державі ділянку з-під бази відпочинку "Чабанка" та ділянку площею 2,62 га, оформивши відповідний акт.
У вересні 2017 року господарський суд Одеської області визнав незаконним рішення сільради кінця 2016 році щодо привласнення ділянки площею 2.75 га. Також суд зобов'язав витребувати з Чорноморської сільради за актом приймання передачі земельну ділянку площею 0,04 га. І на завершення з сільради витребували сплатити 3200 грн. судового збору. Чорноморська селищна рада звернулася за апеляцією до Одеського апеляційного господарського суду, але він залишив рішення попереднього суду в силі, змінивши тільки формулювання пункту другого резолютивної частини, не змінюючи суть рішення.
Перемога в суді Міністерства оборони й повернення земельної ділянки - досить рідкісне явище в українській практиці. Позитивно, що держава повернула землі, які сільська рада Чорноморського спробувала забрати і не хотіла віддавати 28-й бригаді. Однак досі залишаються ряд питань, відсутність відповідей на які турбують.
Чому прокуратура не порушує справу проти чиновників, причетних до злочину?
Чому чиновники з Міністерства оборони, причетні до заключення договору з сільською радою у 2004 р., на підставі чого приймали рішення депутати, залишаються невідомими і не фігурують як підозрювані?
Коли буде проведена інвентаризація усіх ділянок, що були передані Міністерством оборони України в приватну чи комунальну власність з часів отримання Україною незалежності в 1991 році?
Made on
Tilda